Suzan Kardeş

Oca 9 • • 3522 görüntüleme • Suzan Kardeş için yorumlar kapalı

SUZAN KARDEŞ

Suzan Kardeş, Türk kökenli Kosava doğumludur.

1969 yılında tüm ailesi ile beraber İstanbul’ a göç ettiler. Kökleri Konya Karamanoğulları’na dayanan Suzan Kardeş, kendi deyimiyle aslında ait oldukları topraklara dönmüşlerdi.

Doğduğu Kosova’da eski Türk ailelerinin yanı sıra  Sırplar, Boşnaklar,Arnavutlar

Romanlar yaşıyordu.Bu karışık coğrafyanın yarattığı durum onun hayat hikayesinin zenginleşmesine neden olmuştur. Halen orada yaşayan akrabaları olduğu için doğduğu ülkeyle bağı devam etmektedir.

Babası Priştine radyosunda müzisyen olarak görev yapmıştır. Bir amcası caz solisti ve gitar çalardı .Şu an hayatta olan tek amcası Bosna’da yaşamaktadır ve üniversitede emekli olana kadar müzik hocalığı yapmıştır.

Suzan Kardeş Kosova’dan göç edene kadar Türk derneğinin çocuk korosunda bulunmuştur. Orada yaşarken öğrendiği dilleri halen konuşmaktadır ve şarkılarını söylemektedir. Repertuvarında Türk sanat müziği ve Türkçe sözlü popüler bilinen şarkılar dışında Boşnakça. Arnavutça, Hırvatça, Makedonca, Sırpça ve Roman şarkılar bulunmaktadır. Bekriya Balkania albümlerinde tüm bu dillerde şarkılar söyleyen Suzan Kardeş, yine kendi deyimiyle ‘’ Ben ayrılanları kendimce şarkılarımla birleştirdim. ‘’  diyor.

1983 yılında şan tiyatrosunun prodüksiyonlarıyla başlayan ve tüm görsel sanatlarda halen devam eden makyözlük & kuaförlük mesleğinin yanı sıra 2007 yılında Sezen Aksu’nun desteği ve prodüksiyonuyla ilk önce Türk Sanat Müziği albümü Bekriya ile sahne üstündeki hayatına başlamıştır.

Bu kısa süre içinde  6 albüm yapmıştır. Bekriya, Bekriya Balkaniya, Makyaj Odası Şarkıları, Nino , Bal ve Kan ve Bekriya 6.

Makyaj odası şarkıları albümünde yıllar boyunca sinema, tv, tiyatro ve sahnede makyajını yaptığı 15 ünlü dostu kendi sevdikleri şarkıları söylemişlerdir. Bu tam bir dostluk ve dayanışma albümü olmuştur. Albümde yer alan isimler; Cem Yılmaz,Nejat İşler,Demet Akbağ,Yasemin Yalçın,Halil Ergün,Haluk Bilginer,Olgun Şimşek,Oya Başar,Yılmaz Erdoğan,Meltem Cumbul,Şebnem Sönmez,Özgü Namal,Güven Kıraç,Erkan Can,Fikret Kuşkan ve Sezen Aksu’dur.

Bkm’nin düzenlediği Turkcell Kuruçeşme Arena’da geçtiğimiz yaz dahil 6 konser vermiştir. Yurt dışı ve yurt içi festivallerinin yanı sıra İstanbul’un seçkin mekanlarında haftanın belli günlerinde sahne çalışmaları devam etmektedir. Komedi dükkanı, reklam projeleri, Mavi Kelebekler ,Muhteşem Yüzyıl da konuk oyuncu olarak rol alan Suzan Kardeş, birçok dizi de oyunculukla ilgili çalışmalarına da devam etmektedir. En son 80’ler dizisinde Fato Nene karakteriyle rol almıştır.

Suzan Kardeş, Toprağın Çocukları sinema filminde ki oyuncu performansıyla da adından söz ettirmiştir.

2013’de kardeşi Neriman Kardeş ile  birlikte yayınlanan ’’Suzan Kardeş ve Neriman Kardeş ile Balkan Yemekleri Bekriya Sofrası ‘’ büyük beğeni ile raflarda ki yerini almıştır.

Savaş sırasında Balkanlarda yaşayanlara da hatırlayacakları  güzel bir anı  olarak çıkan bu kitapta Balkan yemeklerinin yanı sıra anılarından da bahsetmişlerdir. Klitabın ingilizce olarakta çıkarılması planlanmaktadır.

Suzan Kardeş,  2013 yılında hayallerinden biri olan  Goran Bregoviç ile de aynı sahneyi paylaşmıştır.

2013 yılının Mayıs ayında 16.Uçan Süpürge Uluslar arası Kadın Filmleri Festivalinde Bilge Olgaç Başarı Ödülüne layık görülmüştür.

2014 yılında DMC etiketiyle ‘ Yarım Hava Çalsana’ isimli tek şarkılık çalışmasıyla dijital platformlarda şarkı ve video klibi yer almıştır.

2014 Nisan ayında vizyona giren ‘Aşk Oyunu’ isimli sinema filminde rol almıştır.

2014 Kasım itibari ile Kaçın Suzan Geliyor videolarından oluşan projesini, kendi YouTube kanalında paylaşmaya başlayan Suzan Kardeş, mesleği ile ilgili püf noktalarını anlatırken bir yandan da hem yemek hem de makyaj konusunda bilgileri paylaşmaya devam etmektedir.

2015 yılının Ocak ayında vizyona giren ve yapımcılığını İlker Ayrık’ın üstlendiği ‘Yapışık Kardeşler’ filminde rol almıştır.

2015 yılının Mart ayında kendi projesi olan Suzan’a Geldiler televizyon programını çekmeye başlamıştır. Skytürk 360 Tv’de hafta içi her gün konuklarını ağırladığı kültür sanat programını hazırlayıp sunmuştur.

Yine 2015 yılının Mart ayında başlayan Tv8’de Ayrılsak da Beraberiz dizisinde Mete Horozoğlu’nun canlandırdığı karakterin annesi olarak izleyiciler ile buluşmuştur.

2015 yılının Mayıs ayında Şişede Bade Durmaz isimli single’nı dijital platformda çıkartmıştır.

2015’in Kasım ayında 6. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Suzan Kardeş’e Emek Ödülü takdim edildi.

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys