Beyoğlu Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı İşbirliği ile Hayata Geçen ‘’Ustaişi Beyoğlu Projesi’’ nin Açılış Toplantısı Büyük İlgi Gördü !

Oca 5 • Beyoğlu Belediyesi Haberler, Beyoğlu Belediyesi Küpürler, Haberler, Kupürler, Yazılı Basın • 4318 görüntüleme • Yorum yok Beyoğlu Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı İşbirliği ile Hayata Geçen ‘’Ustaişi Beyoğlu Projesi’’ nin Açılış Toplantısı Büyük İlgi Gördü !

Satır içi resim 1

Beyoğlu Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı İşbirliği ile Hayata Geçen ‘’Ustaişi Beyoğlu Projesi’’ nin  Açılış Toplantısı Büyük İlgi Gördü !

Zanaatkarlarıyla Yaratıcı Kent Misyonunun Bir Parçası Olan Beyoğlu’nun ”Ustaişi Beyoğlu Projesi” Açılış Toplantısı Görkemli Bir Tören İle Gerçekleşti.
‘İstanbul Kalkınma Ajansı’ 2015 yılı Yaratıcı Endüstriler Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve ‘İstanbul Bilgi Üniversitesi’ ile ‘Beyoğlu Belediyesi’ ortaklığında ‘Kültür Kenti Vakfı’ tarafından gerçekleştirilen ”Ustaişi Beyoğlu Projesi” nin açılış toplantısı 29 Aralık 2015 Salı günü saat 10:00’da Beyoğlu Belediyesi Tarık Zafer Tunaya Evlendirme Dairesi’nde görkemli bir tören ile gerçekleşti.

Beyoğlu ilçesinde faaliyet gösteren zanaat atölyeleri ve yaratıcı aktörler ile birlikte Eylül 2015 tarihinden itibaren faaliyette olan UstaişiBeyoğlu Projesi’nin açılış toplantısına; Beyoğlu Belediyesi Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, Beyoğlu Kaymakamlığı ve Avusturya Konsolosluğu Kültür Ofisi’nden değerli isimler katıldı.

Açılış konuşmasını Kültür Kenti Vakfı Genel Müdürü Gaye Uğurlu’nun gerçekleştirdiği toplantıda ; Ustaişi Beyoğlu Projesi’nin akademik danışmanı Aslı Kaya Engin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan konuşma yaptı.

Ahmet Misbah Demircan konuşmasında ; ” İnsanların şehirden üç tane beklentisi vardır : ne üretecek, nasıl eğitilecek ve nasıl iyi barınacak. Üniversite de bitirseniz bir işiniz varsa, atölye deneyiminden geçtiyseniz, bir ustanız varsa ve hayatın içine dokunuyorsanız ‘varsınız’ demektir. Artık insanlar iyi bir mesleki eğitim ve üretime katılacakları bir hayat istiyorlar. Kültür sanat kavramı zanaat ilişkisini de bir yerde kurgulamalı ve değer üretmek anlamında üzerine düşeni yapmalıdır.” dedi.

Açılış etkinliğinin hemen ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan öncülüğünde, Ustaişi Beyoğlu Projesi’nin gerçekleştiği zanaat atölyelerinden biri olan ‘Yasa Ahşap Oyma Atölyesi’  ziyaret edilerek, eğitimden faydalanan bir çırak ve Sn. Ahmet Misbah Demircan tarafından uygulamalı olarak ahşap oyma işlemi gerçekleştirildi.

Beyoğlu’nun sahip olduğu yaratıcı endüstriler ve zanaat ilişkisinden doğan özgün potansiyeli görünür kılmak ve desteklemek, Beyoğlu’nun “yaratıcılık merkezi” olarak konumunu güçlendirmek ve yaratıcı marka değerini görünür kılmak amacıyla hayata geçirilen‘’Ustaişi Beyoğlu Projesi’’ ; kent içi zanaat mahallelerinin yaratıcı endüstrilerle ilişkisini daha güçlü bir şekilde kurmayı hedeflemektedir.

 

Beyoğlu ilçesindeki ‘zanaatkarlar’ ve ‘çağdaş çıraklık programı öğrencilerini, yaratıcı endüstriler alanındaki tasarımcı ve üreticilerle bir araya getiren projede;  bilgi ve deneyimlerin paylaşılabilmesi için düzenlenecek ‘konferans’, ‘tasarım atölyeleri’ ve ‘sergi’lerin yanı sıra zanaatkarlarla gençlerin birlikte üretme fırsatı bulacakları ‘çıraklık eğitimleri’ gerçekleşecektir.

Çağdaş Çıraklık Programı kapsamında 19-23 yaş arasındaki 8 çırak 8 atölyede çalışmalarına devam ederken ek olarak proje dahilinde; iş güvenliği eğitimi, tasarım eğitimi ve İngilizce eğitimi de alacaklardır.

Zanaatkarların da marka değerini arttırarak uluslarası alanda yetilerinin ve ürünlerinin değerinin artacağı Ustaişi Beyoğlu Projesi kapsamında; ‘müzik aleti üreten’ atölyeler, ‘aydınlatma armaturü üreten’ atölyeler, ‘pantograflar’ , ‘ahşap atölyeleri’, ‘tabela atölyeleri’ ile Galata bölgesindeki zanaat atölyelerinin gelişimi hedeflenmektedir.

Proje sonunda çıraklar tarafından üretilen eserler ‘Tasarım Festivali’ kapsamında Beyoğlu’nun belirli kesimlerinde sergilenecektir.

 

1 Eylül 2015 tarihinde başlayan ‘’Ustaişi Beyoğlu Projesi’’ Eylül 2016’ya kadar devam edecektir.

 

ustaişi küpür 1 ustaişi küpür 2

acilis_2 Acilis_1 Ustaisi_beyoglu_1 Ustaisi_beyoglu_2 Ustaisi_beyoglu_3 Ustaisi_beyoglu_4 Ustaisi_beyoglu_5 Ustaisi_beyoglu_6 Ustaisi_beyoglu_7 Ustaisi_beyoglu_8

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys