HAFTANIN KONUK YAZARI: SİMGE / SADECE MÜZİK! HAYAT MÜZİK!

Kas 16 • Yazılı Basın • 4101 görüntüleme • Yorum yok HAFTANIN KONUK YAZARI: SİMGE / SADECE MÜZİK! HAYAT MÜZİK!

 hayat_muzik_logo

HAFTANIN KONUK YAZARI: SİMGE

Herkes gibi ben de bu hayatta tesadüflere, şanslara,zaman zaman sürprizlere rastladım ama başıma gelen en büyük şeyin bir şarkıyı bulmak olacağı aklıma hiç gelmezdi… 2014 yazıydı. Evdeydim, bilgisayarın başında şarkı avına çıkmıştım. Zannediyorum ki bayağı bir şarkıcının da şarkılarını dinlemiştim. Genel aradığım şey, hareketli ve farklı bir şey olmasıydı. Ne de olsa çok fazla birbirine benzer şarkı yapılıyor ve ben de o havuzda olmak istemiyordum. Önüme çıkan şarkıları dinlerken bir anda ,’Allah’ım bana yardım et, bir çıkış noktası bir mucize ver’ dediğimi ve ardından o sihirli şarkının, şarkıcısının karşıma çıktığı anı hiç ama hiç unutamıyorum. Peki çıktı ve ben ne mi yaptım?:))Önce afalladım, heyecanlandım ve ‘Nasıl yani’ dedim kendi kendime!

 

Arada insan iç sesiyle konuşabiliyor.. Hele ki evde yalnızsa, hayatının şarkısını bulduysa ve bunu şuursuzca içinde bağıra çağıra heyecandan ne yapacağını bilemez haldeyse…
Defalarca başa sarıp sarıp dinledim ‘Dans Mon Quartier’i. Ara ara başıma gelecek şeylerin senaryosu an an gözlerimin önüne gelmeye başladı. Ara ara korktum dedim ki çok büyük bir çıkış yakalayacağım :)
Hayatımda ilk kez bir şeyi tam anlamıyla biliyordum.. Evde yalnız, bu acayip anın içerisinde göbek atıp duruyordum:)Bu uzun bir süre böyle devam etti. Aradan zaman geçti ve tabi bu heyecanımı birisiyle paylaşmalıydım. Kalbim pır pır bir kelebek gibi uçuşuyordu. Hemen Ozi’yi(Ozan Bayraşa) aradım. Telefon çaldı çaldı açan yokken yakın arkadaşım Yasemin’i aradım o da açmadı! Benim bütün hevesim heyecanım kursağımda kaldı:( Ardından aradıklarım bana geri dönüş yaptılar tabii:) Ozan, ”telefonda çok anlaşılmıyor. Akşam gel, stüdyoda bir dinleyelim” dedi.Gittim ve hep beraber şarkıyı defalarca dinledik. Şarkıyı kim duysa ‘inanamıyorum ne güzel bir şarkı’ diyordu. Bu olumlu tepkilerden sonra iyice kendimden emin olmaya başladım. Sonra, hemen Fransa ile görüşmeler başladı.Şarkının sahibi Riff Cohen ile skype da tanıştık. Onun da benim de ilk şarkı alışverişimizdi. Kendisi kimseye şarkı satmamış ben de kimseden cover şarkı almamıştım. İkimiz de aynı boyda , aynı yaş aralığındaydık..
Sevgili Riff Cohen, şarkıyı bana verirken neler olacağını asla bilmiyordu. Ben ise sabırsızlıkla hayalimde ki günleri bekliyordum…Her şey güzeldi, biz okyanusta büyük bir balık tutmuştuk ama hemen öyle kolay yutulacak bir şey değildi bu. Çünkü bulduğum şarkı bir hitti ve kolay kolay benim olmayacaktı. Çok ağlayacağımı da bilmiyordum henüz. Büyük başarılar elde edilmeden önce mutlaka yaşanması gereken acılar , çekilmesi gereken güçlükler de ardından geliyordu. Biz hemen gerekli işlemleri ve telif haklarını ödedik, bunlar en kolayıydı. Her şey tamamdı. Sözler için Sibel Algan’la görüştük, sağ olsun o da çok sevdi şarkıyı ve bir gece sabaha kadar elinde defteri , bizim salondaki köşe koltukta bağdaş kurarak , kahvesini yudumlayarak başladı yazmaya.Oluşum yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Biz de merakla yeni sözlerin doğuşunu Ozi’yle (Ozan Bayraşa) bekliyorduk. Adım adım , büyük bir arzu ve şevkle her şeyin çok güzel olduğunu görerek diğer güne daha da büyük bir inançla uyanıyorduk. Nitekim çok yol kat ettik.
Sıra klibe geldi. Nihat Odabaşı sağ olsun ‘bu şarkının klibini ben çekeceğim, çok da tatlı olacak’ dedi. Her şey tamamdı. Klip çok büyük bir keyifle çekildi , ben eve inanılmaz yorgun ama müthiş bir mutlulukla döndüm. İşte o an gelmişti. Bu sefer köşe koltuğunda Ozan oturuyordu. Ben de eve gelmiştim ve hemen annemi arayıp olan biteni paylaşmak için telefona sarılmıştım. Bir saat konuştuk hiç susmadan. Annem bile benden bıkmış olabilir:)  Ardından kapattım ve bir ses bana dedi ki; ‘gerçeklerle yüzleşmeye hazır mısın?’. Evet dedim ama kalbim yerinden çıkacak gibiydi. Ozi anlattı ben dinledim, tavana baktım. O konuşan, çenesi düşen kız bir ceset gibiydi şimdi. Tüm hayaller kömür ateşinde sönmüş bir kül gibiydi. Ozan ;’şarkıyı kullanamıyoruz dedi’. Ben uzun uzun sustum. Her şey hazırken ve bu kadar güzelken , tüm olabilecek güzel şeyler olmuşken; ‘bittim ben , ne yapacağım şimdi?” diye kara kara düşünüyordum. Beynim ısınmıştı o günü hiç unutmayacağım :(
Klip çekilmişti ve ben şarkıyı çıkartamıyordum. Tek bir imza gerekiyordu. İmza ise uzun bir süre gelmeyecekti… Çaresizliğin içinde bir sihir benimle dalga geçiyordu sanki. Cildim bozuldu, uykusuzluk,acı ve böylesine eğlenceli bir şarkı elimde , ben hareketsiz bir alanda elleri kolları bağlı duruyordum, araya avukatlar girdi, Fransa’ya kadar gitmeyi düşündük. Her gün eşimiz dostumuz arıyor ‘imza ne oldu?’ diye soruyorlardı. Biz de tabi ses yok. Menajerim ayrı üzülüyor, basın danışmanım her gün arıyor ‘ izinler ne oldu Simge’cim diyor?” Bizde cevap hâlâ yok. Bir imza bir hayatı kurtaracaktı ama daha beklenecekti! Acılar çekilmeliydi yoksa bu kadar kıymeti bilinmezdi. Alti ay da böyle beklemeyle bir şekilde geçti. Elimden gelen her şeyi yaptım bu şarkı için hatta ‘telli baba’ya tel bile bağladım:)) şiddetle de tavsiye ediyorum:)
Sonra bir gün hiç beklemediğim bir anda ve artık ne olursa olsun daha kalbim dayanmayacak , oluruna bırakıyorum dedikten tam tamına bir gün sonra imza geldi. Sevinç gözyaşları yanaklarımdan sicim gibi akıyordu. Olmuştu ve çok güzel günler beni bekliyordu. O an ve o ana beni ulaştıran , aklımı, kulağımı, mantığımı kullanmamı bana öğreten adamın elini tuttuğum an geldi gözümün önüne. Ben de onu dinledim, güvendim. O da beni işledi , parlattı. Benim için her şeyin en doğrusunu , en güzel fikirlerini, aranjelerini, enerjisini ve en önemlisi sevgisini verdi. Evet , Ozan Bayraşa..İyi ki seni tanımışım, iyi ki seni sevmişim..Bir adam sevdim, gerçekten hayatım değişti. Filmlerde ki hikayelerde bir başlangıç noktası vardır ya , benim de başlangıç noktam Ozan’ı ilk gördüğüm andır…
İşte benim hüzünlü başlayan ama güzel biten hikayem..İçinde var olan , beni üzen, ağlatan,güldüren,süründüren ve hayatımda olmuş olan her şeye ve herkese teşekkürler..
http://www.hayatmuzik.com/2015/11/haftanin-konuk-yazari-simge.html

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys