Emre Kartari

Mar 30 • • 2026 görüntüleme • Emre Kartari için yorumlar kapalı

Ankara’da sanatçı bir ailede dünyaya gelen Emre Kartari on yaşında taşındığı Amerika Birleşik Devletlerinde de müzik derslerine ara vermeden devam etti. Caz müziğinde sergilediği üstün yetenekle lisede The Louis Armstrong Jazz Ödülünü kazandı. Caz perkusyon eğitimini Virginia Commonwealth Universitesinde T. Howard Curtis rehberliğinde sürdürürken bir yandan da hip-hop groubu Jazz Poets Society ile turlara katıldı.
Emre Virginia Commonwealth Üniversitesinden mezun olduktan sonra New York Üniversitesinde caz performans ve kompozisyon dalında master yaptı. New York’tayken Adam Nussbaum, John Riley, Tony Moreno, Billy Hart ve Jamey Haddad’tan ders aldı ve Charlie Byrd, Jim McNeely, Ralph Lalama, Vic Juris, Ron McClure, Mike Richmond ve David Liebman gibi cazın büyük isimleriyle konserler verdi. 2003′te Barney Josephson Performans ödülüne layık görülen Emre Kartarı müzik eğitimcisi olarak Birleşik Devletlerin saygın müzisyenlerinin yer aldığı New York Pops-Mentors müzik programına katıldı. New York’un Blue Note, Birdland, The Knitting Factory, Apollo Theatre ve Carnegie Hall gibi tanınmış müzik merkezlerinde konserler verdi.
İlk kişisel albümü, Perpetual Anxiety, 2005′te Türkiyede Doğan Müzik tarafından yayınlandı. Aynı yıl Brindley Brothers ve elektrik caz grubu Signals, 2006′da Darius Jones ve Trevor Dunn’ı da içeren (John Zorn ve Fantomas grubundan) Big Girl üçlüsü ile, albüm yaptı.Emrenin ikinci albumu Origin, Amerika’da SonicMass Records tarafından yayınlandı. 2011 yılında Amerika’da NewOld Things, ‘Ghosts’ ve Euphonasia albumlerini yayınladı.
2009′da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Caz Bölümünü kurmak için Ankara’ya taşındı. Iki yıl içinde Amerikan Elçiliği’nin desteğiyle Ankara’daki müzik panoramasını değiştirecek nitelikte etkinlikler düzenledi.

Kaynak : Yaşar Üniversitesi

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys