Ozan Bayraşa

Oca 7 • Uncategorized • 4319 görüntüleme • Yorum yok Ozan Bayraşa

OZAN BAYRAŞA BİYOGRAFİ

1976 yılında Türkiye’de açılan bir burs sınavını kazanan Müfit Bayraşa, Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde tanışıp evlendiği eşi Kadriye Bayraşa ile Amerika’ya Master ve Doktora eğitimi almaya gider. 7 sene yaşadıkları Washington D.C’de iki oğulları olur. 1980 Ocak Ayı’nda Can Bayraşa ve 1981’in Aralık 29’unda da Ozan Bayraşa doğar.

1983 yılında babasının doktorasını tamamlamasıyla birlikte İzmir’e taşınırlar. Ozan Bayraşa’nın ilk müzik eğitimi 7 yaşında piyano dersleri ile başlar fakat uzun sürmez, ilgisi resim ve tasarıma döner. İlkokul eğitimini Hakimiyeti Milleye’de tamamlayan Ozan Bayraşa, ortaokula geçerken İzmir Amerikan Koleji’ni kazanır. Orada okuduğu yıllarda okulun hem İngilizce hem Türkçe tiyatro kulüpleriyle, lisede ise müzikal drama kulübüyle, içlerinde West Side Story gibi müzikallerin de olduğu çeşitli oyunlarda rol alır. 15 yaşında ise TRT’de yayınlanan “Komşudan Al Haberi” dizisinde 13 bölüm kamera karşısına geçer. Sanata ilgisinin artışını gören babası Ozan Bayraşa’ya, 1998 yazında Müdürlük yaptığı 9 Eylül Devlet Konservatuvarı’nın yetenek sınavlarına girmesini önerir. Klasik Gitar Bölümü’nü kazanan Ozan Bayraşa, hali hazırda lise ikinci sınıfa geçtiği İzmir Amerikan Koleji’nden ayrılarak lise eğitimine konservatuvarda baştan başlar. Kadircan Özdemir ile çalıştığı 5 sene boyunca aldığı klasik müzik eğitimi dışında Jazz müziğe de ilgi duyan Ozan, Zafer Çebi’den jazz armoni, piyano ve orkestrasyon dersleri alır. O dönemde İzmir Kent Orkestrası’nın aranjörlüğünü ve piyanistliğini üstlenen Zafer Çebi, orkestrasyonlarını yapması için ona ilk aranjmanlarını teslim eder. İstanbul Üniversitesi’ne yatay geçiş yaptığı 2003 yılına dek İzmir Kent Orkestrası için farklı müzik tarzlarında orkestrasyonlar yapan Ozan Bayraşa, evinde kurduğu Home Studio ile ilk stüdyo çalışmalarına da bu yıllarda başlar.

Eğitimine İstanbul Üniversitesinde Erdem Sökmen’in öğrencisi olarak devam eden Ozan Bayraşa, klasik gitar üzerine 7 sene boyunca lisans ve yüksek lisans yapar. Erdem Sökmen ile klasik müzik dışında armoni de çalışan Ozan Bayraşa, hocasının kurucusu ve gitaristi olduğu, repertuvarları ağırlıklı olarak Latin, jazz ve fusion’dan oluşan “Passiflora” grubuna bir dönem asistanlık yapar ve onlar için çeşitli eserlerin transkripsyonlarını oluşturur. Aranjörlük çalışmalarına ilk olarak aranjör Sadun Ersönmez’in asistanı olarak, Kayahan’ın prodüktörlüğünü yaptığı Suat Suna albümü ile başlayan Ozan’ın Kayahan ile çalışmaları “Kelebeğin Şansı” albümü ile devam eder. İlk yayınlanan düzenlemesi ise 2004 yılındaki Işın Karaca’nın “Yetinmeyi Bilir Misin?” şarkısı ile duyulan “İçinde Aşk Var” albümünün bestesi babasına, sözleri Aysel Gürel’e ait “Tercüme” isimli şarkısıdır.

Yüksek Lisans Tezi’nin teslimi ile beraber eğitimini tamamlayan Ozan Bayraşa, 3 sene boyunca özel bir güzel sanatlar lisesinde Gitar, Orkestra, Armoni ve Dijital Müzik (bilgisayar ortamında müzik üretimi) hocalığı yapar. Okulun üst sınıf öğrencilerinden ve mezunlarından oluşan okul orkestrasının aranjörlüğünü üstlenir ve çeşitli festivallerde konserler verirler. 2011 yılında Berkeley College of Music’in Türkiye’de açtığı sınavda Contemporary Writing and Producing bölümüne burs kazanan Ozan Bayraşa, hemen arkasından hocası Erdem Sökmen’in önerisi ile Sezen Aksu’dan gelen aranjörlük teklifiyle Türkiye’de kalır ve bursundan vazgeçer. Sezan Aksu ile halen çalışmaya devam eden Ozan Bayraşa, Sıla, Sertab Erener, Nükhet Duru, Nilüfer, Simge, Edis gibi birçok sanatçının aranjörlüğünü üstlenmiştir.

Aranjörlük çalışmaları dışında gitarist olarak Hande Yener, Ajda Pekkan, Yalın, Ümit Sayın ve Ziynet Sali’ye sahnede eşlik etmiştir. 2013 yılında 4 Grammy ödüllü India Arie ile çalışma fırsatı bulan Ozan Bayraşa, 2016 yılında Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden biri olarak görülen, Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nde müziklerini yaptığı “Delibal” filmi ile “En İyi Film Müziği” ödülünü, 2018 yılında ise düzenlemesini yaptığı “Simge – Üzülmedin mi?” şarkısı ile “En İyi Şarkı – Aranjör” ödülünü kazanmış, içinde bulunduğu 4 albüme ise “Altın Plak” layık görülmüştür.

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys