BELÇİKALI SANATÇI TANAË THE FIRE OF US ŞARKISINI KLİPLENDİRDİ!

Kas 8 • Bültenler, Haberler, Kupürler, Yazılı Basın • 529 görüntüleme • Yorum yok BELÇİKALI SANATÇI TANAË THE FIRE OF US ŞARKISINI KLİPLENDİRDİ!

BELÇİKALI SANATÇI TANAË THE FIRE OF US ŞARKISINI KLİPLENDİRDİ!

TANAË YEPYENİ KLİBİ İLE YAYINDA!

Son yıllarda dijital platformlardaki başarısı ile adından söz ettiren Belçikalı genç sanatçı Tanaë, Talking To Myself albümünde yer alan The Fire of Us şarkısını Maxime Lorand yönetmenliğinde kliplendirdi.

Çekimleri Belçika’da tamamlanan klibin görüntü yönetmenliğini Alex Dossogne üstlendi. Pop ve soul melodilerini, elektronik ritimlerle buluşturduğu Talking To Myself isimli ilk albümünün üçüncü video klibini takipçileriyle buluşturan Tanaë, koyu tonların kullanıldığı görüntülerle şarkının ruhunu ve içeriğini ekrana yansıtıyor.

Tanaë: ”The Fire of Us çok özel bir şarkı.”

Sanatçı, şarkı ve klibi ile ilgili duygularını şu sözlerle dile getiriyor: ” The Fire of Us albümün tonları ilk çıkan fakat en son bestelediğimiz şarkı. Bu yüzden çok özel bir şarkı bizim için. Çok uzun zamandır üzerinde çalıştığımız başka bir şarkı vardı ve menajerime o şarkıyı bırakmasını ve başka bir şeyle devam etmemiz gerektiğini hissettiğimi söyledim. Ve bir sabah, The Fire of Us bu şekilde doğdu.”

Tanaë’nin The Fire of Us klibi, 1 Kasım tarihinde tüm dijital platformlar ve müzik kanallarında yerini aldı.

Facebook: www.facebook.com/TanaeOfficiel
Instagram: www.instagram.com/TanaeMusic
Youtube: www.rebrand.ly/tanaeyoutube

PRESS RELEASE:

Discover “The Fire Of Us”, Tanaë’s new single

On 1 November, Tanaë will unveil “The Fire Of Us”, the 3rd single from her album “Talking To Myself”. The Belgian artist offers a bewitching pop track with darker accents illustrated by a video clip available on her Youtube channel.

2019 was the year of the revelation for the young artist Tanaë. At only 22 years old and with nearly 3 million streams in her pocket, she has already performed on some of the most prestigious Belgian stages, including Les Nuits Botanique, les Ardentes, les Francofolies de Spa, the Brussels Summer Festival and les Solidarités.

To end the year in style, Tanaë unveils a third single from her album “Talking To Myself”, released last May and widely acclaimed by the Belgian music press. First track on the album – co-written with producer Manu Freson, co-written with Yannick Lemoine and imaged by Maxime Lorand – This song talks about the hard to hear truths that bring conflict into a relationship.

Among the very first names announced at the Eurosonic Festival, Tanaë will have the chance to perform in Groningen (NL) next January. Another great year in perspective but above all another opportunity for this young artist to export her music beyond our borders.

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys