Rüya Taner

Mar 30 • • 1593 görüntüleme • Rüya Taner için yorumlar kapalı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin önde gelen yeni kuşak konser piyanistlerinden ve Steinway and Sons sanatçısıdır. İlk Müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner ile başlamış; küçük yaşta girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz ile sürdürmüştür. 11 yaşında “Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası” ‘ından yararlanarak Kuzey Kıbrıs Turk Cumhuriyeti Devlet Bursu ile Londra’da bulunan Guildhall School of Music and Drama’da Prof Joan Havill’in öğrencisi olmuş, AGSM ve ARCM diplomaları ile birlikte ender verilen “Konser Piyanisti” ünvanını alarak bu okuldan mezun olmuştur.

Öğrencilik yıllarında, ünlü piyanist Pascal Devoyon (Londra) ve Pascal Roge (Nice)’nin perfeksiyon kurslarına katılmış ve Kuzey Kıbrıs Bellapais Manastır’ında Pascal Roge ile birlikte vermiş olduğu iki piyano resitali, müzik çevrelerince büyük yankı uyandırmıştır. İngiltere çapında katılmış oldu festivallerde farklı yorumlarıyla da dikkati çeken Rüya Taner, “Ulusal Mozart Yarışması”, ”Oxford ve Hatfield Yarışmaları”, “Franz Liszt Yorumları”birincilik ödülleriyle,  “Wigmore Hall”’da vermiş olduğu Debut resitali ile muzik eleştirmenlerinden övgüler almıştır.

Rüya Taner uluslararası alandaki çalışmalarına ağırlık vermiş bu çerçevede yurtdışında en çok konser veren konser piyanistlerimizdendir.

Wigmore Hall resital sonrasında, Londra’da St. Johns Smith Square Hall ve Fairfield Hall gibi İngilterenin ünlü konser salonlarının yanısıra ülkesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin birçok kenti başta olmak üzere, ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Portekiz, İrlanda, Letonya, Lüksemburg, İran, İskoçya, İsrail, İsviçre, İtalya, Macaristan, Mısır, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Şili, Tunus, Türkmenistan, Umman, Ukrayna ve Yunanistan’da solo resitaller oda müziği konserleri vermiş ve orkestralar eşliğinde solist olarak yer almıştır.

Konser vermiş olduğu orkestralar arasında Türkiye’nin Tüm Devlet Senfoni orkestralarının yanısıra özel orkestralar ,TSK armoni mızıkalarıyla, Macaristan MAV Orkestrası , Belçika Kralıyet Orkestrası, Ukrayna, Bosna Hersek , Makedonya Filarmoni Orkestraları, Bulgaristan Opera Orkestrası, Minsk Oda Orkestrası, Selanik , Azerbaycan ,Özbekistan , Kazakistan , Kırgızistan ,Türkmenistan senfoni orkestralari ve Umman Sultanlık Orkestrası yer almaktadır.

Solistik kariyeri’nin yanı sıra, yeni nesil solist arkadaşlarıyla ve “Adap”a bağlı piyanistlerle birlikte “Oda Müziği” konserleri vermektedir.

Rüya Taner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı “Özel Sanat Danışmanlığı” yanı sıra, “Kuzey Kıbrıs Bellapais Müzik Festivali” Sanat Danışmanlığını da yürütmektedir.

Rüya Taner’in “Wigmore Hall Resitali” Londra canlı kayıtları ve Prag’da Rudolfinum Salonundaki ilk stüdyo kaydı olan “Avrupa’nın Tatlı Suları” başlıklı CD leri, basın ve müzik çevrelerinden büyük övgü almaktadır.

Kaynak : http://www.ruyataner.com/web/

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys