Nurcan Eren

Ara 22 • • 727 görüntüleme • Nurcan Eren için yorumlar kapalı

Nurcan Eren, 1966 yılında Şile’de doğdu. Çocukluk yıllarından beri iyi bir müzisyen olmak isteyen Nurcan Eren, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü’ne girdi. Konservatuvar eğitimine devam ederken bir yandan da TRT Gençlik Korosu ve Aroyo Oda Korosu ile klasik batı müziği çalışmaları yaptı.

O dönemin en popüler müzik etkinliklerinden biri olan Gülhane Şenlikleri’nin ilkinde düzenlenen yarışmada, bugün ikisi de kendi alanında isim olmuş arkadaşları Ali Otyam ve Turgut Alp Bekoğlu ile kurdukları Pi grubuyla tüm kategorilerde birinci oldular.

Konservatuvardan mezun olduktan sonra İstanbul’da çeşitli gruplarla caz söyledi. 1989 yılında Kent Orkestrası’na girdi ve 3,5 yıl boyunca orkestranın solistliğini yaptı. 1991 yılında o dönemin en popüler gösterilerinden biri olan Yeşil Kabare’ye katıldı ve Ayşen Gruda, Rasim Öztekin, Cem Özer ve Huysuz Virjin’in şovlarında hem şarkı söyledi hem de skeçlerde yer aldı. Aynı dönemde caz performansları devam ediyordu; Hilton, Yeniköy Bimsak ve Sheraton’da programlar yaptı. 1992 – 95 yılları arasında Işın Karaca’yla ikili olarak yerli ve yabancı popüler parçaları seslendirdikleri bar programları oldukça ilgi gördü.

Nurcan Eren kariyeri boyunca stüdyo ve sahnede; içlerinde Ajda Pekkan, Fatih Erkoç, Tarkan, Burak Kut, Sertab Erener, Özdemir Erdoğan ve Zerrin Özer’in de yer aldığı birçok isme eşlik etti. 2000 yılında vokalist olarak Sezen Aksu’nun orkestrasına katıldı ve 16 yıl boyunca sahnede ve albüm kayıtlarında yer aldı.

Nurcan Eren, Alacakaranlık dizisindeki Türkan karakteri için Sezen Aksu’nun onu Uğur Yücel’e önermesiyle 2003 yılında kendisini kamera karşısında buldu. Bu kariyerinde planladığı bir gelişme değildi ama severek ve isteyerek yaptığı bir işe dönüştü. Ardından, Ihlamurlar Altında, Pusat, Kavak Yelleri, Bahar Dalları, Babam İçin, Sultan, Gönül Hırsızı, Medcezir ve Kördüğüm dizilerinde oynadı. İlk uzun metrajlı filmi olan Rıza’daki rolüyle Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ‘Seçici Kurul Özel Ödülü’ aldı. Kasap Havası ve Uygunsuzlar Çetesi oynadığı diğer uzun metrajlı filmler.

Nurcan Eren kimi zaman bir şarkının ruhuna nüfuz eden kimi zaman da bir film karakterine bürünen bir yorumcu… Hayatı yorumlayış biçiminde herkesin hemfikir olduğu nokta ise, bunu büyük bir sevgi ve kocaman bir kalple yapıyor oluşu.

Nurcan Eren, bu aralar yoğun temposu sebebiyle hep ileri atmak durumunda kaldığı ve uzun zamandır beklenen solo albümünün hazırlıklarıyla meşgul ve yüreğindeki müziği en doğru şekilde yansıtmak için çalışıyor.

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys