Gülşen

Mar 28 • • 1633 görüntüleme • Gülşen için yorumlar kapalı

İlk albümü Be Adam‘ı 1996 yılında Raks Müzik’ten çıkararak iyi bir çıkış yakaladı. Bu albümden “Gel Çarem”, “Be Adam”, “Saz Mı Caz Mı?” ve “Son Sözüm” olmak üzere 4 tane video klip yayınlandı. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde bu albüm ile beraber sanatçı, “En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı” dalında adaylık kazanmış, ancak ödülü Özlem Tekin almıştır. İlk albümünün yaklaşık olarak iki sene yayınladığı ikinci albümü Erkeksen ise 1999 yılında Prestij Müzik tarafından yayınlanmış ve bu albümden de “Yiğidim”, “Delisin” ve “Gözü Karalım” isimli parçalara video klip çekilmiştir. Üçüncü albümü Şimdi’yi de 2001 yılında yine Prestij Müzik etiketiyle yayınladı.

28 Eylül 2004 tarihinde ise, sanatçının müzik yaşamındaki en önemli hitlerinden biri olan “Of… Of…” ile aynı ismi taşıyan dördüncü stüdyo albümü Erol Köse Production etiketiyle piyasaya sürülmüştür. Şarkının sözü ve müziği Türk pop müziğinin önemli bestecilerinden Nazan Öncel’e ait olan şarkı sanatçıya oldukça önemli bir başarı getirmiş ve bu yıl içerisinde Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Kadın Sanatçı” dalında aday olmuş ve bu kez bu ödülün sahibi olmuştur. Albümden yayınlanan diğer video klipler ise sırasıyla sözü ve müziği sanatçının kendisine ait olan “Sakıncalı”, “Nazar Değmesin” ve bir Sezen Aksu şarkısı olan “Sarışınım” olmuştur.

21 Şubat 2006 tarihinde çıkardığı beşinci albümünün adı ise Yurtta Aşk Cihanda Aşk olarak belirlenmiş ve albüm yine Erol Köse Production’dan çıkmıştır. Albümün çıkış parçası olarak belirlenen ve bir Altan Çetin şarkısı olan “Ya Tutarsa” MTV listelerinde üç numaraya kadar yükselmiş ve bu albümle Gülşen, Müyap Müzik Ödülleri’nden ödül almıştır. Albümle aynı adı taşıyan şarkı, “Yurtta Aşk Cihanda Aşk” ikinci video klip olurken, bir Halil Koçak bestesi olan “Canın Sağolsun” ise albümün üçüncü ve son video klip çalışması olmuştur. Bu video klipten sonra şirketi ve prodüktörü Erol Köse ile anlaşmazlığa düşen sanatçı, albümün promosyonunu yarıda kesmiş ve Rec By Saatchi’ye transfer olmuştur. Bu şirketten yayınladığı tek albüm olan Ama Bir Farkla ise 20 Ağustos2007’de piyasaya sürülmüş, albümün ilk video klip şarkısı ise “Kara Böcükler” olmuştur. Albümün ikinci video klibi “E Bilemem Artık”, gerek radyolar gerekse müzik kanallarından destek alarak Billboard Türkçe Top 20 Listesi’nde 1 numaraya kadar yükselmeyi başarmış, ayrıca Avrupa radyo listelerinde ise 92 numaraya yükselmiştir. Albümün 3. video klibi  ise “Su Gibi Geçerdi Zaman” isimli şarkıya çekilmiştir. Albümde ki bir diğer şarkı  “Muhtelif Zamanlarda” ise radyocular tarafından büyük ilgi görmüştür.  Nitekim bu şarkı, video klibi olmamasına karşın Türkiye listesinde dokuz numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır.

2008 yazı için yeni bir imaj ile dinleyicilerinin karşısına çıkan sanatçı, latin bir şarkı olan Yapamazsan Yok’u önce dijital platformda yayınlanmış, arkasından ise şarkı piyasaya sürülmüştür. Bu şarkı da listelerde 3 numaraya yükselmiştir. Yine aynı yıl içerisinde, genç yaşta hayatını kaybeden ünlü müzisyen Uzay Heparı’nın anısına yapılan albümde, daha önce Sertab Erener tarafından yorumlanan “Sakin Ol” isimli parçayı yeniden yorumlamış ve şarkı video klip desteği olmadan yedi numaraya yükselmiştir.

24 Aralık 2009’da ise yedinci stüdyo albümü Önsöz, Sony Music Entertainment tarafından piyasaya sürülmüştür. Sanatçı bu albümde ünlü aranjör Ozan Çolakoğlu ile çalışmış, albümün ilk video klibi ise Bi’ An Gel olmuştur.Bu parçayla listelere hızlı bir giriş yapan Gülşen, uzun bir süre listelerde 1 numarada kalmıştır.Sanatçı çok geçmeden 2. klibini mart ayında Ezberbozan adlı şarkısına çekmiştir.Bu şarkıyla da listelerde kısa sürede 1 numaraya yükselen Gülşen 2010’un hitlerinden birisine imza atmış, şarkı büyük ilgi görmüştür. Özellikle sözleriyle dikkat çeken Ezberbozan, gitar ve flütün başrolde olduğu düzenlemesiyle de sanatçının diskografisinde farklı bir yer edinmiştir. Önsöz’ün 3. klibi haziran ortalarında albüme ismini veren parçası Önsöz’e çekilmiştir. Albümün 4. son klibi Dillere Düşeceğiz Seninle ise Ekim ayının son günlerinde çekilmiş 2 Kasım 2010 tarihinde yayınlanmıştır. Albümün sevilen parçalarından olan Dillere Düşeceğiz Seninle’nin klibi gotik bir tema içermektedir.

Sosyal sorumluluk projelerine duyduğu hassasiyetle de tanınan sanatçı, Unicef’in Stars of İstanbul eğitim projesi için 2011 yılında ‘En Parlak Yıldız’ isimli bir şarkı yazdı ve seslendirdi.

2013 senesi Şubat ayında “Beni Durdursan mı?” albümünü çıkardı. Bu albümünde toplam 10 şarkı bulunmaktadır. Albümün çıkış şarkısı Yatcaz Kalkcaz Ordayım çıktığı ilk hafta tüm müzik listelerine aynı anda 1 numaradan giriş yaptı ve bir ilki gerçekleştirdi.Youtube Dünya Listesi’nde 84.sıraya kadar yükselen şarkı Türkiye Resmi Listesi’nde tam 8 hafta lider kalarak 2013’ün radyo ve televizyonlarda en fazla çalınan şarkısı oldu.Aynı zamanda TTnet Müzik,I-Tunes,Turkcell Müzik gibi resmi platformlarda da 2013’ün en fazla dinlenen ve indirilen şarkısı olmayı başardı.2013 Google Trend Aramalarda da zirvede olan şarkı 18 hafta müzik listelerinde 1 numara kalarak tüm zamanların radyo ve televizyonlarda en fazla çalınan şarkısı oldu.

Albümün 2.klibi yoğun istek üzerine yaz başında Kardan Adam şarkısına çekildi.Şarkı birçok yaz şarkısının önünde 7 hafta Türkiye Resmi Listesi’nde lider kaldı.Şarkı Youtube Dünya Listesi’nde 90.sıraya kadar yükseldi.Albümün 3.klibi Irgalamaz Beni olurken bu şarkı da Türkiye Resmi Listesine girmeyi başardı böylelikle Gülşen 2013 radyo ve televizyonlarda en çok şarkısı çalınan sanatçı ünvanının sahibi oldu.

Aranjör Ozan Çolakoğlu ve Ajda Pekkan ortak çalışması Ara Sıcak da Gülşen imzalıdır.Şarkı Türkiye Resmi Listesi’nde haftalarca kalarak 2013’ün hit şarkılarından olmayı başardı.Sanatçının Beni Durdursan Mı albümü 2013’ün en çok satan albümü olurken bir diğer Gülşen imzalı Mustafa Sandal’ın yorumladığı Tesir Altında şarkısı Türkiye Resmi Listesi’nde 7 hafta lider kalarak 2013’ün en çok satan single albümü olmayı başardı.2014 yılına gelindiğinde ise Gülşen Murat Boz ile düet yaptıkları ve aynı zamanda bestesinde de imzası bulunan “İltimas” single’ını yayımladı.Çıktığı andan itibaren büyük ilgi gören şarkı hala Türkiye Resmi listesinde 1 numarada olan şarkı 2014 ün en uzun zirvede kalan düeti ünvanının da sahibi.

Kaynak: Wikipedia

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys