Fatih Erkoç

Mar 28 • • 2063 görüntüleme • Fatih Erkoç için yorumlar kapalı

Fatih  Erkoç, 7 Nisan 1953 tarihinde İstanbul’un Fatih semtinde dünyaya geldi.  Müzisyen bir aileye mensup olan Erkoç’un müziğe olan ilgisi, özellikle ud  sanatçısı olan babası Hasan Erkoç’tan geliyordu. Henüz üç yaşındayken,  babasının hediye ettiği keman ve yine sanatçı dayısı Hafiz Sami’nin aldığı  mızıka, çaldığı ilk enstrümanlar oldu. Türk sanat müziğine tutkun olan ailenin,  o zamanların taş plaklarından oluşan geniş bir müzik arşivi bulunuyordu. Bu  kaynaktan iyi bir şekilde yararlanmayı bilen Erkoç, özellikle enstrümantal  müzik yeteneğini geliştirmeye çalıştı.

İlköğreniminin ardından, tutkularının peşinden  gitmeye karar vererek İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Batı Müziği bölümünde  müzik eğitimine başladı ve ortaokul öğrenimine burada devam etti.  Konservatuardaki ilk zamanlarında klasik gitara merak salan Erkoç’a, çok sesli  müziğe yatkınlığı nedeniyle hocaları tarafından trombon ve kontrbas verildi.  Sonraları piyano, saksafon, trompet, ud ve flütle de tanışan sanatçının müzik  yaşamına zamanla pekçok enstrüman eşlik etmeye başladı. İlk amatör sahne  performanslarını, günümüzde de halen faaliyetlerini sürdüren ve genelde caz  türü müzik yapan ünlü İstanbul Gelişim Orkestrası’nın bünyesinde sergileyen  Erkoç, eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

1971  yılına gelindiğinde, İstanbul Gelişim Orkestrası’yla birlikte  “Nihayet” adlı bir albüme de imza attı. Grupla çalışmalarını  sürdürdüğü bir dönemde, 4 ay boyunca da İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası  bünyesinde trombon çaldı. Bu çalışmanın ardından, Ankara’da vatani görevini  yerine getirdiği dönemlerde, ünlü caz davulcusu Erol Pekcan’ın kendi  orkestrasında çalmaya başladı. Bu orkestrayla pekçok konserde birlikte yer alan  Erkoç, aynı zamanda birçok radyo ve televizyon programında da performans  sergiledi ve özel konserlere katıldı.

Erkoç, 1975 yılında, ileriki 11 yılını  geçireceği Norveç’e gitti. Sadece Norveç’le yetinmeyerek, farklı İskandinav  Yarımadası ülkelerinde faaliyet gösteren birçok orkestrayla birlikte çalıştı;  konserler verdi. 10’un üzerinde enstrümanı profesyonel bir şekilde çalabilen  sanatçı, burada çalıştığı orkestralarda da birbirinden farklı müzik aletleriyle  yer aldı.

1986  yılında yurda dönen Erkoç, aynı yılın Temmuz ayında, sonraları geleneksel  olarak her yıl yapılmaya başlanacak olan Kuşadası I. Altın Güvercin Şarkı  Yarışması’na, sözü, müziği, aranjesi kendisine ait olan ve yine kendisinin  seslendirdiği “Yol Verin A Dostlar” isimli şarkısı ile katılarak,  birincilik elde etti. Şarkının kısa zamanda popüler olması nedeniyle bir albüm  yapmaya karar veren sanatçı, 1987 yılında, parçayla aynı adı taşıyan ilk  albümünü, Midas Müzik etiketiyle çıkardı. Böylece Fatih Erkoç adı, geniş  kitlelerce tanınır hale geldi ve bu çalışma çok başarılı oldu. 1989 tarihli  Altın Güvercin Şarkı Yarışması’na, yine tamamen kendi üretimi olan “Sen ve  Ben” adlı parçasıyla katıldı ve bir defa daha birinciliğe layık görüldü.

Yine 1987 yılında, sözü ve müziği kendisine  ait olan “Dünya Barışı İçin” adlı parçanın yanı sıra; Harun Kolçak,  Rüya Ersavcı ve Arzu Ece’yle birlikte seslendirdiği, sözü ve müziği Selçuk  Başar’a ait “Keloğlan” adlı parçayla ilk defa Eurovision Türkiye  elemelerine katıldı. Ama bu sonuncu olmadı ve 1995 yılına kadar, “Bitmesin  Bu Sonbahar” (1988), “Bir Nostalji Bu” (1989),  “Özledim” (1990), “Gülbeyaz Sokağı” (1991) ve  “Duygular” (1995) gibi çoğunlukla sözünü ve bestesini kendi yaptığı  parçalarla elemelere katıldı; zaman zaman da farklı bestecilerin şarkılarıyla  ve yine farklı şarkıcılarla birlikte yarıştı.

80’li yılların sonlarına doğru, TRT Hafif  Müzik ve Caz Orkestrası bünyesinde solistlik yapmaya ve trombon çalmaya  başladı. Bu orkestrayla geçirdiği altı yıl boyunca, çok sayıda caz konserinde  yer aldı; radyo-tv programlarında performans sergiledi ve Amerika, İtalya,  Fransa, Finlandiya ve Hollanda gibi ülkelerde düzenlenen birçok önemli caz  festivaline katıldı. 1989 yılında ise, Malezya’da düzenlenen bir pop müzik  şarkı yarışmasına sözü, müziği ve aranjesi kendine ait olan “Korku”  adlı parçayla katılarak, Türkiye’yi temsil etti.

1992’de  yeniden stüdyoya girmeye karar veren Erkoç, “Ellerim Bomboş” adlı  albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Raks Müzik etiketini taşıyan, pop  müzik altyapılarının kullanıldığı bu albüm ve özellikle kapak şarkısı  dinleyicilerden büyük beğeni topladı. Hemen ertesi yıl, yine Raks Müzik’ten  “Penceremden Gökyüzüne” adlı üçüncü solo albümünü piyasaya sürdü ve  albümdeki pekçok şarkı kısa sürede dillere dolandı. Stüdyo çalışmalarını  aralıksız sürdüren ve verimli bir dönemin içinde bulunan Erkoç, 1994 yılında  “Sana Deliyim” adlı çalışmasıyla müzik marketlerde yerini aldı. İki  yıl aradan sonra, 1996’da ise, bu defa “Kardelen” albümüyle  müzikseverlerle buluştu.

1999’un  sonlarına doğru, yapımcılığını bizzat kendisinin üstlendiği; sözü, müziği,  düzenlemesiyle tamamen kendine ait şarkılardan oluşan ve kendi adını taşıyan  albümüyle sevenlerine ‘merhaba’ dedi. Aura Müzik etiketini taşıyan bu albümün  ardından, daha çok sahne ve konser çalışmalarına ağırlık veren Erkoç, TRT’de  “Fatih Erkoç’la Yankılar” adlı bir müzik programı yapıp sunmaya  başladı. Programa daha sonra Kanaltürk’te devam etti. Altı yıl aradan sonra  yeniden stüdyoya giren sanatçı, 2005 yılının Haziran ayında ise, sözü ve müziği  kendine ait 15 yeni şarkıdan oluşan “Beklenen” adlı albümünü kendi  müzik şirketi MEFA’dan çıkardı.

2007  yılında Rec By Saatchi etiketini taşıyan ve Fatih Erkoç’un en sevilen  eserlerinden oluşan Kör Randevu isimli albümü sevenleriyle paylaştı. Daha sonra  sanatçı, 2009 yılında caz sanatçısı Kerem Görsev ile birlikte ‘The Lady From  İstanbul’, 2010 yılında Seher Yeli ve 2011 yılında da ‘Yanında Her Kimse’  isimli albümlerini sevenleriyle paylaştı.

Kaynak:http://www.fatiherkoc.com.tr

İlgili Yazılar

Comments are closed.

« »

cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys